Pralnia: wyposażenie z niskim zużyciem energii

Pralnia: wyposażenie z niskim zużyciem energii

Maszyny pralnicze

Dzięki mechanicznym pralkom działającym pod kontrolą systemów scalonych pranie garderoby stało się łatwe i szybkie.

Historia pralki

Pralka to zaopatrzenie automatyczne, jakiego pierwsze modele napędzane elektrycznie opracowano i skonstruowano końcem dziewiętnastego wieku. Prezencja tych wyposażeń nadzwyczaj różnił się od obecnego wyglądu, a do ich produkcji używano zwłaszcza lakierowanego drewna.
Z biegiem lat unowocześniono każde elementy konstrukcyjne pralek, nadając im coraz to nowszy układ, aż wyprodukowano model pralki półautomatycznej, która automatycznie podgrzewała wodę i dodatkowo podtrzymywała jej temperaturę.
W latach późniejszych, dzięki postępowi prac nad bardziej innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, powstała znana wszystkim pralka automatyczna, wyposażona w zaprogramowane tryby, realizowane przez sprzęt we wskazanym czasie. Obecne pralki nie tylko piorą ubrania, lecz także ją wybielają, nadają im miękkość z wykorzystaniem płynu do płukania a nawet podsuszają, dzięki bardzo szybkim obrotom wkomponowanej wirówki.

Maszyny pralnicze



Typowe pralki automatyczne znajdują się w prawie wszytskich domach. Za ich pomocą można wyczyścić i odświeżyć ubranie, wygotować pościel i ubranka niemowlęce, rozjaśnić poszarzałe – kiedyś białe tkaniny, delikatnie odwirować pranie a także wykonać inne potrzebne czynności.
Modele pralek domowych są niewielkie, natomiast pralki przemysłowe, skonstruowane do pracy trwałej a także na znaczną miarę, to totalnie inne wyposażenia.

Maszyny pralnicze wytwarzane są z reguły dla wielkich obiektów przydatności publicznej, takich jak hotele, restauracje, szpitale, uzdrowiska, sanatoria itp. W każdym z tych obiektów jeden wsad pościeli, obrusów czy też innych tego typu tkanin zliczany jest w nader dużych ilościach, w takim razie do jego wyprania stosowanych jest równocześnie kilka urządzeń pralniczych, które ustawione na właściwą temperaturę i tryb prania realizują swoją pracę we wskazanym terminie.

Wyposażenie każdej pralni kształtuje się w zależności odprowadzonej działalności danego obiektu. Najbardziej rozbudowaną pralnię powinien posiadać szpital – czyszczenie, kucharzenie i gorące prasowanie wypranej bielizny pościelowej, ręczników i również garderoby roboczej personelu szpitalnego musi być sumiennie przestrzegane ze względu na samą aktywność obiektu.
Podobnie ma się sytuacja z pralniami hotelowymi – zaopatrzenie pralni hotelowej musi obejmować pralnice przemysłowe, prasowalnice, i również pralki zaadaptowane do prania ciągłego z funkcją gotowania ręczników wykorzystanych w strefie SPA. Wyposażenia te również muszą funkcjonować na najwyższym poziomie.



W wyposażeniu każdej pralni powinny się znajdować także elektryczne suszarki bębnowe, gdyż włożone do tego sprzętu wilgotne pranie zostanie dużo szybciej wysuszone niż w warunkach standardowych, to znaczy rozwieszone w suszarni.